piątek , 22 listopada 2024
Home / Kultura / VII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra”- Krasnobród 2013

VII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra”- Krasnobród 2013

IMG_4449Od niedzieli 18 sierpnia 2013r. wszyscy miłośnicy muzyki organowej i kameralnej mogą zaspokoić swój głód muzyczny biorąc udział w VII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra”, który odbywa się w Krasnobrodzie.

Organizatorami tego muzycznego przedsięwzięcia są: Krasnobrodzki Dom Kultury, Fundacja    Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej „Divertimento” z Warszawy, Urząd Miejski w Krasnobrodzie oraz krasnobrodzkie parafie: Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i Zesłania Ducha Świętego.
Festiwal organizowany jest pod Honorowym Patronatem Pasterza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Mariana Rojka.
Patronat objęli również: Burmistrz Krasnobrodu Wiesław Chmielowiec oraz Katedra Dydaktyki Muzycznej Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Struktury organizacyjne tego muzycznego projektu, nie uległy zmianie i niezmiennie od siedmiu lat funkcję dyrektora Festiwalu sprawuje Elżbieta Ostrowska – inicjatorka tego wydarzenia, prezes Fundacji Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej „Divertimento” z Warszawy, dyrektorem artystycznym jest dr Jarosław Wróblewski, zaś funkcję koordynatora obejmuje Mariola Czapla – dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury.
Tegoroczni sponsorzy Festiwalu to: DE SOTO Sp. z o.o., TAT Elektronik Centrum Organów Kościelnych, Polskie Towarzystwo Bachowskie oraz drukarnia „Zamdruk” z Zamościa.
Patronat medialny nad Festiwalem objęli: TVP Lublin, Ogólnopolski Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Warszawski Tygodnik „Idziemy”, Katolickie Radio Zamość, Gazeta Krasnobrodzka i zamosconline.pl.

Fotogaleria{vsig}2013/8/krasnobrodarte{/vsig}

Koncert Inauguracyjny

 

W niedzielę 18 sierpnia 2013r. koncertem inauguracyjnym w wykonaniu dwóch młodych organistów Krzysztofa Musiała i Krzysztofa Ostrowskiego rozpoczął się VII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra” Krasnobród 2013.

Oficjalnego rozpoczęcia Festiwalu dokonała Mariola Czapla dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury i dr Jarosław Wróblewski, Dyrektor Artystyczny, jednocześnie juror VI Ogólnopolskiego Konkursu Organowego.

Wśród zgromadzonej publiczności obecni byli przedstawiciele władz samorządowych naszego miasta: Burmistrz Wiesław Chmielowiec i Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Misztal.

W świat muzyki wprowadził słuchaczy dr Jarosław Wróblewski nawiązując do historii muzyki organowej. Przedstawił on również sylwetki wykonawców.

To pierwsze w tym roku spotkanie z muzyką organową na długo pozostanie w pamięci jego odbiorców, którzy gromkimi brawami podziękowali młodym organistom.

Koncert inauguracyjny zakończył Burmistrz Krasnobrodu Wiesław Chmielowiec, który dziękując wszystkim za przybycie zaprosił na kolejne wydarzenia festiwalowe.

W ramach tegorocznego Festiwalu odbędzie się VI Ogólnopolski Konkurs Organowy oraz wiele imprez towarzyszących m.in. recital fletowy, wieczór poetycki z Katarzyną Łaniewską, wieczór poezji w wykonaniu uczestników warsztatów teatralnych prowadzonych prze prof. Łucję Rećko Żarnecką i koncert „Altri Stromenti”

Recital fletowy na Podzamku

Recital fletowy Agnieszki Kaćmy, który odbył się w środę 21 sierpnia 2013r,

w Kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego w Krasnobrodzie, był  kolejnym wydarzeniem zorganizowanym w ramach VII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra”.

Koncert poprowadził dr Jarosław Wróblewski – Dyrektor Artystyczny Festiwalu, który przedstawił sylwetkę artystki i opowiedział o przygotowanych na ten wieczór utworach i ich kompozytorach.

Podczas koncertu, na który licznie przybyli miłośnicy muzyki poważnej flecistka wykazała się nie tylko wielkim talentem i profesjonalizmem, ale także „słyszalną miłością” do tego co robi.

W wykonywanych utworach wyczuwalna była wielka pasja i zaangażowanie.

Ogromne zainteresowanie i poruszenie wśród publiczności wzbudziły współczesne kompozycje Stefana Kisielewskiego i Thorkella Sigurbjornssona.

Niezwykłe i wyrafinowane efekty specjalne, jak również wyrafinowane techniki gry na flecie a także włączenie do wykonania dodatkowych źródeł dźwięku (tzw. muzyka konkretna) we wnętrzu Kościoła dały nadzwyczaj ciekawe efekty sonorystyczne.

Warsztaty Teatralne

W tym roku w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra” w Krasnobrodzie odbyły się także Warsztaty Teatralne, które prowadziła profesor Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie pani Łucja Rećko –Żarnecka.

Uczestnikami warsztatów była młodzież akademicka zrzeszona w grupie noszącej nazwę „Teatr całodobowy”.

Spotkania warsztatowe odbywały się w dniach 18-22 sierpnia 2013r. a ich efektem był wieczór poezji, podczas którego aktorzy – amatorzy zaprezentowali fragment „Pana Tadeusza” zatytułowany „Umizgi”.

Praca przebiegała w bardzo miłej atmosferze a biorący w niej udział studenci zgodnie stwierdzili, ze doświadczenie i wskazówki jakie otrzymali podczas tych spotkań są bezcenne i na pewno zaowocują w ich przyszłych działaniach aktorskich.

Wieczór poetycki i Wieczór poezji w KDK

22 sierpnia 2013r. w gościnnych progach Krasnobrodzkiego Domu Kultury, odbył się wieczór poetycki.

W pierwszej części tego wieczoru wybitna aktorka Katarzyna Łaniewska wystąpiła w wiązance poetyckiej pt.” Porozmawiajmy o miłości”. Słowami poetów polskich m. in. A. Mickiewicza, J. Słowackiego, K.I. Gałczyńskiego, J. Tuwima, E. Brylla, K. Iłłakowiczówny, W. Szymborskiej, opowiadała o miłości młodzieńczej, dojrzałej, matczynej, miłości do Boga i Ojczyzny. Do spotkania z tą wyjątkową osobowością polskiego teatru i kina wprowadziła zgromadzoną publiczność aktorka Teatru Polskiego w Warszawie- Ewa Domańska.

Godzinny występ został gorąco przyjęty oklaskami przez widownię.

W drugiej części wieczoru uczestnicy warsztatów teatralnych, które odbywały się pod kierunkiem prof. Łucji Rećko – Żarneckiej, zaprezentowali plon swojej pracy.

Przygotowali fragmenty z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza pt. „Umizgi”.

I ta część wieczoru traktowanego o miłości również była przyjęta gromkimi brawami.

Na zakończenie wieczoru wszyscy miłośnicy talentu Katarzyny Łaniewskiej mieli okazję do chwili rozmowy, zrobienie pamiątkowego zdjęcia i otrzymania autografu.

Koncert Altri Stromenti

 

Znakomity i piękny koncert Zespołu Instrumentów Dawnych „Altri Stromenti” zakończył ciąg imprez zorganizowanych w ramach VII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Per Artem ad Astra”.

Koncert odbył się 23 sierpnia w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Krasnobrodzie.

Zarówno rodzaj muzyki jak i instrumenty, na których zagrali muzycy idealnie komponowały się z tradycją i historią Sanktuarium oraz charakterem Festiwalu.

Zespół wystąpił w czteroosobowym składzie: Leszek Firek – skrzypce barokowe, Maciej Łukaszuk – wiolonczela barokowa, Krzysztof Ostrowski – klawesyn i Piotr Trojanowski – flet prosty altowy.

W zaprezentowanym repertuarze rozbrzmiewała muzyka XVII wieku oraz szeroko pojęta “klasyka baroku”.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że nazwa  „altri stromenti” oznacza inne instrumenty i nawiązuje do barokowej praktyki dopuszczającej zmienną obsadę głosów w utworach. Ma też sugerować specyfikę zespołu posługującego się instrumentami dawnymi, a więc “innymi” niż powszechnie dziś używane.

Zakończenie Festiwalu

 

Kolejny Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra” przeszedł już do historii.

Była to już VII odsłona tego wielowymiarowego wydarzenia kulturalnego..

Trwający tydzień Festiwal zakończył się 24 sierpnia 2013r. uroczystą mszą św. dziękczynną w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie w intencji organizatorów, wykonawców i wszystkich zaangażowanych w organizację tego przedsięwzięcia.

Po mszy św. nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników VI Ogólnopolskiego Konkursu Organowego, którego dokonał przewodniczący Jury Prof. Józef Serafin.

Następnie odbył się koncert laureatów, który prowadzili: Mariola Czapla – dyrektor KDK i Jarosław Wróblewski – Dyrektor Artystyczny.

Po muzyce organowej przed zgromadzoną publicznością zaprezentowali się uczestnicy Warsztatów Muzyki Barokowej pod kierunkiem Leszka Firka. Warto przy tej okazji wspomnieć, że jeden z utworów został wykonany z udziałem dodatkowych muzyków: Krasnobrodzianek –Magdaleny i Katarzyny Cybulskich i Piotra Trojanowskiego- multiinstrumentalisty ze Zwierzyńca.

Na koniec tego wieczornego spotkania głos zabrał Burmistrz Krasnobrodu Wiesław Chmielowiec, składając podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do przygotowania tegorocznej edycji tego muzycznego projektu.

Szczególne słowa uznania skierował dla inicjatorów i organizatorów Festiwalu oraz do Jurorów, którzy swoim doświadczeniem wspierają to przedsięwzięcie.

Tradycyjnie uwieńczeniem Festiwalu było wspólne pamiątkowe zdjęcie

M.K.

Warsztaty muzyki kameralnej

Od trzech lat w ramach Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra” w Krasnobrodzie odbywają się Warsztaty Muzyki Barokowej.

Zajęcia prowadził skrzypek- Leszek Firek – kierownik artystyczny zespołu „Altri Stromenti”, wieloletni profesor Akademii Muzycznej we Wrocławiu, znawca i pasjonat muzyki dawnej.

Uczestnikami warsztatów była młodzież z całej Polski i co cieszy rosnąca z roku na rok grupa młodych artystów z Krasnobrodu, Zamościa i Lublina, przede wszystkim instrumentaliści związani z grą na instrumentach smyczkowych.

Zajęcia odbywały się w grupach kameralnych i zespole orkiestrowym.

Każdego roku pan Leszek Firek przygotowuje niepowtarzalną koncepcję repertuarową obejmującą szczegółowe dziedziny stylistyczne.

W tym roku orkiestra pracowała nad utworami kompozytorów polskich doby renesansu i utworami J-B Lullego, które zaprezentowała podczas koncertu finałowego podczas zakończenia Festiwalu.

Kurs muzyki organowej

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra” w Krasnobrodzie, to wydarzenie wielowarstwowe.

Obejmuje koncerty muzyki organowej, kameralnej, spektakle teatralne, recitale solowe, projekcje filmowe, ale również warsztaty muzyki barokowej, warsztaty teatralne oraz kurs interpretacji muzyki organowej.

Docentami kursu byli w tym roku : prof. Józef Serafin z Akademii Muzycznej w Krakowie, dr Jadwiga Kowalska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz dr Jarosław Wróblewski z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Uczestnicy kursu pracowali pod okiem pedagogów nad programem obejmującym utwory organowe z różnych epok.

Problematyka kursu obejmowała zagadnienia związane ze stylistycznym wykonawstwem muzyki organowej, związanym z przynależnością do poszczególnych epok. W centrum zainteresowania znalazły się zagadnienia artykulacji, oraz zagadnienia związane z akustyką przestrzeni kościoła i registracją. W Krasnobrodzkim Domu Kultury odbył się również wykład jurora Konkursu- pani Olgi Dmytrenko z Kijowa na temat „Ukraińska Kultura Organowa”.

Konkurs organowy

Po raz szósty odbył się w Krasnobrodzie Ogólnopolski Konkurs Organowy w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra”.

Podczas dotychczasowych edycji konkursu wzięło w nim udział około 70 uczestników z całej Polski.

Tegoroczna jego edycja zgromadziła uczniów szkół średnich z pięciu znaczących ośrodków organowych: Warszawy, Lublina, Krakowa, Gdańska, Suwałk, Tarnowa, Rybnika, Raciborza.

Przewodniczącym konkursu był prof. Józef Serafin z Akademii Muzycznej w Krakowie.

W pracach Jury uczestniczyli ponadto: dr Jadwiga Kowalska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz dr Jarosław Wróblewski z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz pani Olga Dmytrenko z Kijowa (Ukraina).

Uczestnicy wykonywali przygotowany program, podczas dwóch kolejnych dni konkursu.

Obejmował on utwory Johanna Sebastiana Bacha, utwory kompozytorów północnoniemieckich, utwór kompozytora polskiego i utwór dowolny.

Konkurs rozgrywany był w Sanktuarium NNMP w Krasnobrodzie na organach firmy Kamiński.

Dnia 23 sierpnia 2012 r. o godz. 20.30 w Krasnobrodzkim Domu Kultury po przesłuchaniach konkursowych odbyło się posiedzenie Jury w składzie prof. Józef Serafin – Przewodniczący Jury, dr Jadwiga Kowalska, dr Jarosław Wróblewski, p. Olga Dmytrenko z udziałem Dyrektora Festiwalu Elżbiety Ostrowskiej i Dyrektora Krasnobrodzkiego Domu Kultury Marioli Czapli.

 

Wyniki VI Ogólnopolskiego Konkursu Organowego przedstawiają się następująco:

I miejsce-              JAKUB WOSZCZALSKI (Kraków)

II miejsce-            MACIEJ SOMERLA (Rybnik)

III miejsce-          PATRYK PODWOJSKI (Gdańsk-Wrzeszcz)

PAWEŁ PRZYBYŁA (Rybnik)

Wyróżnienie-       TOMASZ RÓG (Lublin)

Przyznano również nagrody pozaregulaminowe:

Nagroda za najlepsze wykonanie utworów J.S.Bacha-                                            JAKUB WOSZCZALSKI (Kraków)

Nagroda za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego-       IGOR SIKORSKI (Kijów)

 

 

dr Jarosław Wróblewski

 

Sprawdź również

stylowy1

Rekord: Ćwierć miliona widzów w Stylowym w 2018 roku!

Ponad 250 tys. widzów odwiedziło w 2018 roku Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. Największą …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglą…darki. Więcej informacji.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close