Z takimi wnioskami wracała delegacja Regionu Lubelskiego uczestnicząca w III Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL w Kielcach. Podobnie, jak i z poprzednich, tak i z trzeciej już edycji imprezy, która odbyła się w dniach 15-17 kwietnia, lubelscy wystawcy przywieźli prestiżowe tytuły i wyróżnienia – za najciekawszą pamiątkę agroturystyczną, pakiet turystyki wiejskiej oraz stoisko wystawiennicze.
W pierwszej kategorii triumfował “Sitarz Biłgorajski”, symbol miejscowej tradycji, który zdeklasował wszystkie pozostałe pamiątki. Zgłosiła go Zagroda Roztocze z Obszy, podobnie jak projekt “Zielona Szkoła”. Inicjatywa ta została z kolei wyróżniona przez eurodeputowanego Jarosława Kalinowskiego w konkursie na najciekawszy pakiet turystyki wiejskiej. W trzyletniej historii targów, po raz trzeci przywozimy też nagrodę za najciekawsze stoisko wystawiennicze. Symbolizująca gościnną lubelską wieś i roztoczańską zagrodę ekspozycja, powtórzyła sukces sprzed roku, zajmując dobre, drugie miejsce. Przypomnijmy, że nasze regionalne stoisko powstało przy współpracy Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, Lubelskiego Związku Stowarzyszeń Agroturystycznych oraz Zagrody Roztocze z Obszy, a środki na ten cel zabezpieczył Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Lublinie (KSOW).
Propozycje spędzenia wolnego czasu na malowniczej i gościnnej Ziemi Lubelskiej po raz kolejny zdobyły uznanie nie tylko jurorów, ale i odwiedzających kieleckie targi. Obietnice atrakcji turystycznych i uroków sielskiego krajobrazu kryły już w sobie nazwy stowarzyszeń i organizacji wystawiających się na naszym stoisku. “Polesia Czar”, “Kraina Lessowych Wąwozów”, “Leśny Krąg”, to tylko niektóre z tych, przyciągających tłumy zainteresowanych wypoczynkiem na łonie lubelskiej natury.
“Magia Polesia i Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, krajobrazy lubelskiego Roztocza, nieodparty urok nadbużańskich łąk, a także piękno okolic Kazimierza i Nałęczowa, które prezentowaliśmy podczas kieleckich targów, są niewątpliwie dużym atutem Lubelszczyzny – mówi uczestnicząca w targach z ramienia samorządu województwa Jadwiga Tatara, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska. – Jednak nie to jest wyznacznikiem atrakcyjności danego regionu. Zadaniem osób chcących parać się agroturystyką jest przede wszystkim umiejętnie wykorzystać sprzyjające warunki naturalne, a takimi nasz region rzeczywiście dysponuje, i stworzyć adekwatną do potrzeb, atrakcyjną ofertę. Ważne jest zatem i miejsce, i pomysł. Sądząc po powtarzających się z roku na rok sukcesach targowych naszych wystawców, potrafią już oni wcielać tę zasadę w życie. A my staramy się poprzez działania promocyjne, ułatwiać im dotarcie do szerszego odbiorcy”.
Dyrektor Jadwiga Tatara była jednym z prelegentów odbywającej się w ramach targów konferencji pt. “Wiejski produkt turystyczny – doświadczenia i wyzwania”, podczas której omówiła temat współpracy w zakresie kreowania takich produktów.
Na AGROTRAVEL 2011 ofertę wypoczynku na wsi zaprezentowało 141 wystawców, w tym 16 polskich regionów, kilkadziesiąt Lokalnych Grup Działania (LGD), Polska Federacja Turystyki Wiejskiej “Gospodarstwa Gościnne” oraz indywidualni właściciele gospodarstw agroturystycznych. Byli wśród nich wystawcy z: Węgier, Francji, Hiszpanii, Bułgarii, Litwy, Gruzji, Mołdowy i Ukrainy. Targom towarzyszyło szereg imprez, w tym m.in.: kino produktów turystyki wiejskiej, wystawa multimedialna przygotowana z okazji 20-lecia agroturystyki w naszym kraju, spotkanie ekspertów “Od diagnostyki terytorialnej po kształcenie w zakresie turystyki wiejskiej” oraz 5 tematycznych warsztatów adresowanych głównie do przedstawicieli LGD oraz KSOW.