Pod pomnikiem Jana Pawła II jasno od palących się świec, w pięknie oświetlonej Katedrze Zamojskiej tłok i ścisk. 2 kwietnia br. były to miejsca, gdzie ludzie łączyli się we wzruszeniu i modlitwie, pokazując, że pamiętają o Papieżu Polaku.
W 4. rocznicę śmierci Jana Pawła II pamięć o największym z wielkich przywoływana była podczas koncertu „Patroni Europy i Polski. Artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie”, w trakcie którego wystąpili m.in. Zbigniew Wodecki, Alicja Majewska, Joanna Sławińska, Maria Sadowska, Marek Bałata, Robert Chojnacki, Włodzimierz Korcz, Witold Paszt, Jarosław Weber. Artystom akompaniowała Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego pod dyrekcją Tadeusza Wicherka. Koncert był transmitowany przez Program 1 Telewizji Polskiej i Telewizję Polonia. Całość prowadziła Iwona Schymalla, która rozpoczęła koncert słowami – Dzień 2 kwietnia stał się symbolem chrześcijańskiej Europy i historii papiestwa.
Temat przewodni koncertu – to dziesięć postaci kanonizowanych patronów Polski i Europy. Fragmenty dotyczące ich biografii prezentowali Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis.
Dokładnie o godzinie 21.37, czyli w godzinę śmierci Jana Pawła II, zebrani w Katedrze ludzie zapalili świece i minutą ciszy uczcili pamięć jednego z największych polskich autorytetów – Jego słowa pokazywały, jak żyć, cały czas pokazują. Potrafił pokazać nam, zwykłym szarym ludziom, radość, jaka płynie z wiary. Te wartości chciałbym przekazać swoim synom, dlatego zabrałem ich na ten koncert – powiedział nam po zakończonym spotkaniu pan Paweł z Zamościa. Jego żona dodała – Chyba tak już zostanie, ale cały czas mówimy o nim „nasz Papież” i pewnie większość Polaków tak o nim myśli.
Jan Paweł II w swoich naukach wykraczał poza bariery religijne. Nigdy nie dyskredytował żadnej wiary, nie oceniał. Pokazywał za to, że wszyscy ludzie, bez względu na wyznanie, kolor skóry czy narodowość są ważni. „Nasz Papież” pokazywał nam, jak żyć, uczył o wielkiej sile miłości – „Największym światłem jest przykazanie miłości Boga i bliźniego. W nim wolność ludzka znajduje najpełniejsze urzeczywistnienie. Wolność jest dla miłości” (Jan Paweł II „Pamięć i tożsamość”).
Minęły cztery lata od śmierci Jana Pawła II, a pamięć o Nim jest wciąż żywa. Niech nadal tak zostanie, niech jego nauki pokazują właściwą drogę kolejnym pokoleniom.