Po kilkuletniej przerwie wraca program szczepień profilaktycznych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).
Szczepienia są bezpłatne dla dziewczynek urodzonych w 2004 roku, które mieszkają i są zameldowane w Zamościu. Program jest finansowany w całości przez Urząd Miasta.
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)
HPV jest wirusem powszechnym. Istnieje około 200 jego typów, z których część może być przyczyną pojawienia się brodawek na skórze, łagodnych zmian
w postaci kłykcin kończystych oraz nowotworów złośliwych np. raka szyjki macicy czy raka prącia. Za najgroźniejsze uważa się typy 16 i 18, które są przyczyną prawie 70 proc. przypadków raka szyjki macicy[i].
Właśnie za to odkrycie powiązania pomiędzy występowaniem nowotworu
a zakażeniem wirusem, w 2008 roku niemiecki lekarz Harald zur Hausen otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Dzięki temu udało się naukowcom wynaleźć szczepionkę, która w połączeniu z regularnie wykonywaną cytologią może skutecznie ochronić miliony kobiet przed rakiem szyjki macicy.
Dzięki szczepieniom wyeliminowano już część chorób, które zabijały kiedyś dzieci. Szczepienia przeciwko HPV spowodują to, że wiele dziewcząt w przyszłości będzie mogło uniknąć raka szyjki macicy. Szczepionki przeciwko wirusowi HPV
są stosowane od 2006 roku, a ich bezpieczeństwo zostało potwierdzone
w badaniach klinicznych, dlatego jako lekarz, a także kobieta, matka i babcia zachęcam do skorzystania z darmowych szczepień, które mogą uratować życie dziewcząt w przyszłości – powiedziała prof. dr hab. med. Alicja Chybicka.
Ryzyko zakażenia onkogennym typem wirusa HPV towarzyszy kobiecie od inicjacji seksualnej przez całe życie aktywności płciowej. Chociaż większość zakażeń HPV obserwuje się u kobiet między 16 a 26 rokiem życia, to zwykle mają one charakter przemijający i samoistnie ustępują w przeciągu kilku miesięcy. U kobiet powyżej tego wieku znacznie częściej dochodzi do rozwoju przetrwałego zakażenia onkogennym typem wirusa HPV, które jest przyczyną raka szyjki macicy.
W wielu krajach o mniejszym PKB per capita jak Czechy, Słowacja czy Węgry, szczepionki te są refundowane z budżetu państwa. Polki wciąż czekają na powszechne szczepienia chroniące przed wirusem HPV. Niektóre samorządy prowadzą programy profilaktyki raka szyjki macicy z własnych środków – edukując, zachęcając kobiety do zgłaszania się na cytologię oraz finansując szczepienia dla dziewcząt. W Polsce jest to jedyny, quasi-systemowy sposób, który podejmuje wyzwanie walki z RSM, jednak takie działania prowadzą tylko nieliczne samorządy.
W Polsce szczepienie przeciwko wirusowi HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych. Jego koszt waha się od 900 do 1200 zł za cały cykl. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania.
Szczepienia w Zamościu
Szczepionki podawane w ramach programu mają szerokie spektrum działania
i zabezpieczają nie tylko przed wysokoonkogennymi typami wirusa 16 i 18 ale również niskoonkogennymi – powodującymi brodawki narządów płciowych (6 i 11).
Szczepienia zgodnie z zaleceniami producenta będą prowadzone w schemacie 2 – dawkowym. Pierwszą dawkę będzie można przyjąć od 20 kwietnia do końca maja, a ostatnią do końca roku. Nie warto jednak zwlekać i najlepiej już dziś zgłosić się wraz z córką do przychodni wybranej do realizacji programu.
Wykaz placówek znajduje się na stronie UM.
http://bip.zamosc.um.gov.pl/upload/pliki/2016-04-07-11-55-21-01.jpg
Szczepienia przeciwko HPV – skuteczne zapobieganie rakowi szyjki macicy
Szczepionki HPV to najmłodsze osiągnięcie nauki o szczepieniach. Występuje wiele odmian tego wirusa, a za najgroźniejsze uważa się typy 16 i 18, które odpowiadają za około 70 proc. przypadków raka szyjki macicy (RSM). Szczepienia połączone RSM to drugi pod względem częstotliwości nowotwór złośliwy wśród kobiet w wieku 20-44 lat. Według danych z 2010 roku w Polsce liczba zachorowań na nowotwory złośliwe szyjki macicy wynosiła ponad 3000. Tylko w 2010 roku ponad 1700 kobiet zmarło. Codziennie w Polsce umiera 5 kobiet z powodu RSM. |