Do końca bieżącego roku spółka PD Co zamierza złożyć wszelkie niezbędne dokumenty związane ze zmianami w planie zagospodarowania terenu na styku gmin Cyców, Siedliszcze i Wierzbica. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powstanie tam kopalnia, wydobywająca w ciągu roku od 7 do 10 mln ton wysokiej jakości węgla. Oznacza to szansę na ponad 2 tys. miejsc pracy.
Rozmawiano o tym na konferencji prasowej w gabinecie wicemarszałka Krzysztofa Grabczuka w urzędzie marszałkowskim w Lublinie, która odbyła się w poniedziałek, 31 marca.
– Tzw. Lubelskie Zagłębie Węglowe ma ogromny potencjał – mówi Janusz Jakimowicz, prezes spółki PD Co, która od 2012 roku bada złoża na Lubelszczyźnie. – Znaleźliśmy tutaj węgiel bardzo dobrej jakości. Oceniamy, że jego główne pokłady mogą zapewnić funkcjonowanie kopalni przez minimum 25 – 30 lat.
– Obok czterech już zrealizowanych, w tym roku firma planuje trzy koleje odwierty – dodaje Grabczuk. – Nie ukrywamy, że w jej działaniach widzimy ogromną szansę związaną przede wszystkim z miejscami pracy dla mieszkańców.
Faktycznie, według oficjalnych informacji przekazanych przez przedstawicieli spółki, przy budowie kopalni pracowałoby ponad 1,7 osób, z kolei zatrudnienie w już funkcjonującym zakładzie może znaleźć ponad 2 tys. pracowników.
Prace nad uruchomieniem kopalni są już dość zaawansowane. Do końca przyszłego roku PD Co powinna skompletować dokumenty związane ze zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego terenu w pobliżu miejscowości Kopina, Cyców, Syczyn, Kulik i Borowo, a także przedstawić tzw. plan zagospodarowania złoża.
Natomiast wniosek o wydanie koncesji na wydobycie powinien zostać przedstawiony w ministerstwie na przełomie 2015 i 2016 r. Budowa kopalni rozpoczęłaby się niezwłocznie po jej uzyskaniu. Wstępnie jej koszt wyceniono na 2 mld zł.
PD Co to polska firma, powiązana kapitałowo z australijską spółką Prairie Downs Metals Limited, posiadającą duże doświadczenie w poszukiwaniu i eksploatacji złóż na całym świecie.