Zbliżająca się wiosna zachęca do wiosennych zakupów. To czas szczególny również dla naszych portfeli i domowego budżetu, który w tym czasie może być mocno nadwyrężony. Co zrobić, jeśli planowane wydatki przekroczą nasze dochody?
Pierwszym rozwiązaniem, jakie przychodzi nam do głowy to kredyt gotówkowy – szybka pożyczka, która może być przeznaczona na dowolny cel. Banki wychodząc naprzeciw potrzebom klientów przygotowują liczne promocje, kuszą niską ratą, oraz możliwością zawieszenia spłat. Jak odnaleźć się w gąszczu ofert bankowych i wziąć pożyczkę, którą bez problemu spłacimy? Przy zaciąganiu kredytu wystarczy przestrzegać kilku zasad.
Przede wszystkim, dokładnie obliczmy, ile pieniędzy potrzebujemy. Wyższa kwota kredytu zachęca do dodatkowych zakupów, ale oznacza też wyższą ratę, dłuższy okres spłaty itd. Powinniśmy się również dokładnie przyjrzeć cenie kredytu. Przy wyborze banku, musimy koniecznie zapoznać się ze szczegółami oferty, uważnie przeczytać umowę, regulamin pożyczki, zapoznać się z parametrami produktu, zawartymi w tabeli opłat i prowizji, w razie wątpliwości, zapytać doradcę. Cena, to nie tylko odsetki, ale również prowizja za udzielenie kredytu, czy też np. opłata za ubezpieczenie. Dlatego w poszukiwaniach atrakcyjnej cenowo pożyczki, należy zwrócić uwagę na RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania), która uwzględnia nie tylko oprocentowanie kredytu, ale wszystkie koszty kredytu np. prowizje, ubezpieczenie, opłaty i inne. Wskaźnik ten pozwala na łatwe porównanie ofert banków i daje nam kompleksową wiedzę, ile płacimy za kredyt. Porównując koszt kredytu – nie porównuj wielkości raty miedzy jedną a drugą ofertą a RRSO właśnie. RRSO pow. 30% w skali roku uważane jest już za relatywnie wysokie. Standardem na rynku jest RRSO na poziomie miedzy 18-26%. Ważne – oprocentowanie które najczęściej widzimy to najczęściej nominalny koszt kredytu, w rzeczywistości wygląda to z reguły inaczej. Banki mają obowiązek informować o rzeczywistej stopie oprocentowania. Zawsze oczekuj i egzekwuj to prawo.
Zastanówmy się również nad wysokością raty i długością okresu, w którym będziemy spłacać kredyt. Im dłuższy okres kredytowania, tym większa suma odsetek. Niska rata nie zawsze zatem jest korzystna, bo wydłużony okres kredytowania podwyższa koszty kredytu. Można spłacać ten sam kredyt przez 24 miesiące z ratą 80 zl/mc ale również można spłacać kredyt w 48 m-cy z ratą 55 zł/mc. Nie zawsze mniejsza rata – oznacza lepszy wybór. Pamiętaj o tym.
Pamiętajmy również, że istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. Jeśli dysponujemy jakimś niespodziewanym zastrzykiem gotówki, a spłacamy kredyt – warto ją rozważyć. Spłacenie kredytu przed terminem zmniejsza jego koszt. Kredytobiorca, decydujący się na wcześniejszą spłatę, nie jest zobowiązany do zapłaty oprocentowania za pozostały okres zapisany w umowie ani do ponoszenia dodatkowych opłat z tego tytułu. Prawo konsumenckie daje również możliwość bezkonsekwencyjnego odstąpienia od kredytu 10 dni od podpisania umowy. Innymi słowy, Bank nie ma prawa żądać od swojego klienta żadnych opłat, kart i prowizji za odstąpienie od kredytu. Klient ma obowiązki ale też ma swoje prawa. Kwotowanie ceny kredytu w RRSO oraz możliwość odstąpienia od kredytu to jedne z wielku takich praw.
Banki często zachęcają kredytobiorców do skorzystania z innych swoich produktów. W tym wypadku również warto zastanowić się, czy dodatkowy produkt jest nam naprawdę potrzebny i czy nie będzie wiązał się z dodatkowymi kosztami.
Przestrzeganie tych wszystkich zasad pozwoli nam na wybór najlepszej dla nas oferty, a kredyt nie będzie przez nas postrzegany jako obciążenie finansowe, ale jako środek do realizacji celów i marzeń, nie tylko świątecznych.
Żródło: INVEST-BANK S.A. oddział Zamość
ul. Partyzantów 29
22-400 Zamość
Tel. 84 62 708 29