Wojciech Smarzowski będzie gościem spotkania, którego celem jest zbiórka pieniędzy na dokończenie realizacji filmu „Wołyń”.
To pierwsza w polskim kinie próba opowiedzenia przemilczanego fragmentu historii o ludobójstwie Polaków na Kresach Wschodnich. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 1 maja 2016 o godz. 17:00 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.
W programie m.in.: projekcja filmu „Róża”, licytacja fotosów z filmu „Wołyń” oraz pokaz zmontowanych fragmentów powstającego dzieła. Na spotkanie nie obowiązuje rezerwacja miejsc. Wchodząc na salę będzie można nabyć wejściówkę-cegiełkę. Cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na rzecz filmu “Wołyń”. Organizatorami wydarzenia są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Fundacja na Rzecz Filmu “Wołyń” oraz Stowarzyszenie Integracji Transgranicznej „Łączy nas Bug”.
Wojciechowi Smarzowskiemu zabrakło 2,5 miliona złotych do ukończenia filmu o dramatycznych losach Polaków mieszkających na Wołyniu. Zabito ich dwa razy – raz siekierami, drugi skazując na lata niepamięci. „Wołyń”— film, który powstaje 70 lat po masakrach Polaków na Kresach ma opowiedzieć ich historię. To jedna z większych produkcji polskiej kinematografii ostatnich lat. Budżet, którym dysponowaliśmy, pozwolił zrealizować ponad 90% materiału scenariuszowego. Do ukończenia filmu pozostało nam jeszcze nakręcenie kilku symbolicznych scen – mówi Wojciech Smarzowski.
Scenariusz powstał na motywach zbioru opowiadań „Nienawiść” Stanisława Srokowskiego. Premiera filmu zaplanowana jest na 7 października 2016. Smarzowski chce, żeby „Wołyń”, choć osadzony w konkretnym miejscu i czasie, był filmem o uniwersalnym przesłaniu. Zobaczymy w nim odtworzony z pietyzmem świat polskich Kresów Wschodnich – wioskę (część zdjęć powstała w lubelskim skansenie) zamieszkałą przez Ukraińców, Polaków i Żydów, ale także obyczajowość, język oraz kulturę materialną. W tym celu zbudowano plenerowe dekoracje, wykorzystano wiele rekwizytów z epoki oraz sprzętu wojskowego, zaangażowano wielu aktorów, kaskaderów oraz statystów, zastosowano liczne efekty specjalne: charakteryzatorskie, pirotechniczne oraz komputerowe. To wszystko miało duży wpływ na konieczność zwiększenia budżetu produkcyjnego.
W Zamościu i w regionie mieszka wiele osób związanych z Wołyniem. Na 3. Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z historią” nagrodę publiczności zdobyły filmy podejmujące tę tematykę. Z tego względu postanowiliśmy wesprzeć reżysera w zbiórce pieniędzy na dokończenie filmu – mówi Andrzej Bubeła, dyrektor CKF Stylowy.
Wpłaty można kierować bezpośrednio na konto Fundacji na Rzecz Filmu „Wołyń”: Odbiorca: Fundacja na Rzecz Filmu Wołyń.
Adres: ul. Różana 32, 02-569 Warszawa
Tytuł wpłaty: Darowizna na działalność statutową Fundacji
Numer konta Fundacji (ING Bank Śląski):
Konto główne: 40 1050 1012 1000 0090 3086 2941