17 października 2014 r. (piątek) w godz. 9.40-16.00 w auli Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury PL organizowana jest konferencja „Politechnika Lubelska – Gospodarka – Strategia Regionu”. Uczestnikami spotkania będą pracownicy uczelni, przedstawiciele władz samorządowych oraz przedsiębiorcy.
Korzystamy z każdej sposobności, aby nawiązać kontakt z firmami – mówi dr inż. Korneliusz Dubicki z zespołu organizacyjnego konferencji. Tę konferencję traktujemy jako okazję do zaprezentowania możliwości współpracy przedstawicieli kadry naukowej i przedsiębiorców,
z uwzględnieniem specyfiki i potrzeb gospodarki regionu.
Rozmowy dotyczyć będą sposobów zaktywizowania tej współpracy oraz możliwości zlikwidowania istniejących barier.
Obecnie budowanie trwałej przewagi konkurencyjnej i rozwoju przedsiębiorstw, a tym samym regionów, musi opierać się na wiedzy i innowacji – uważa Paweł Chrapowicki z Lubelskiego Centrum Transferu Technologii PL. Lublin ma dobre zaplecze naukowo-badawcze
z dużym kapitałem ludzkim. Ten potencjał powinien być wykorzystany dla rozwoju gospodarki.
W trakcie konferencji przedsiębiorcy będą mieli szansę zapoznać się ze szczegółową ofertą Politechniki Lubelskiej. Zamierzamy zaprezentować nasz potencjał naukowo-badawczy, pokazać najnowocześniejsze laboratoria i urządzenia – zapowiada P. Chrapowicki. Naszym celem jest przekonanie biznesu o naszych dużych możliwościach, po to, aby znaleźć partnerów do realizacji wspólnych projektów.
Otwarte w ostatnich tygodniach laboratoria zlokalizowane w Centrum Innowacji
i Zaawansowanych Technologii oraz w Centrum Elektroniki, Automatyki i Teleinformatyki,
w których znajduje się sprzęt z najwyższej półki, zachęcają do współpracy z naszą uczelnią – przekonuje K. Dubicki.
Najczęściej uczelnia oferuje konkretne rozwiązania technologiczne w postaci gotowych patentów, wzorów użytkowych, licencji i know-how. Od kilku lat znajdujemy się w ścisłej czołówce podmiotów o największej liczbie zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych – podkreśla Tomasz Milczek, rzecznik patentowy PL.
Do głębszej współpracy uczelni z przemysłem skłaniają założenia nowej perspektywy finansowej UE. Wg niej środki trafią do uczelni tylko wtedy, gdy znajdzie ona odbiorcę na swój pomysł, a firma to wdroży na rynek. To przedsiębiorcy będą decydować jakie badania są im potrzebne i z którą uczelnią będą w tym zakresie współpracować – potwierdza prof. Marzenna Dudzińska, prorektor ds. nauki PL.
więcej informacji na http://www.pollub.pl/