Wybory samorządowe odbędą się 21 listopada 2010 r. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 8.00 –22.00. Tego dnia każdy uprawniony do głosowania obywatel ma władzę w swoich rękach. Świadomie oddając głos, zwiększa szansę na poprawę warunków życia w naszej małej Ojczyźnie.
Głosowanie w wyborach samorządowych, z punktu widzenia wyborcy, to najbardziej skomplikowana procedura spośród wszystkich wyborów. Na kartach trzeba postawić sporo krzyżyków. Wcześniej należy dobrze zapoznać się z zasadami głosowania oraz z programem i listą kandydatów. W przeciwieństwie do wyborów prezydenckich i parlamentarnych można głosować tylko w miejscu swojego zamieszkania. Miejsce stałego zamieszkania nie jest jednak równoznaczne z miejscem zameldowania. Można dopisać się do rejestru wyborców w gminie, w której rzeczywiście się mieszka. Wystarczy złożyć – najpóźniej do 19 listopada br. – odpowiedni wniosek w urzędzie gminy. Pamiętajmy, że wpis do rejestru będzie obowiązywać także w czasie następnych wyborów, np. parlamentarnych w 2011.
Jak oddać ważny głos? W lokalu otrzymamy cztery karty do głosowania w wyborach: do rady gminy, rady powiatu, sejmiku wojewódzkiego, na wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Uwaga! W wyborach przeprowadzanych w miastach na prawach powiatu (województwo lubelskie – Biała Podlaska, Chełm, Lublin, Zamość) otrzymamy trzy, a nie cztery karty do głosowania. Na każdej z kart do głosowania zawsze jest umieszczona zwięzła informacja o sposobie głosowania.
Jak głosować do rady gminy? W gminach do 20 tys. mieszkańców wybory odbywają się na zasadzie większościowej – radnymi zostają ci kandydaci, na których głosowało najwięcej osób. System ten przypomina więc wybory do Senatu. Stawiamy krzyżyk przy nazwiskach maksymalnie tylu kandydatów (ze wszystkich list), ilu radnych wybieranych jest w danym okręgu. Zwyciężają ci, na których głosowało najwięcej osób. W gminach powyżej 20 tys. mieszkańców – mandaty dzieli się na zasadzie proporcjonalności – podobnie jak w wyborach do Sejmu. A zatem – oddajemy głos na daną listę. W zależności od tego, ile osób na nią zagłosuje, tylu proporcjonalnie znajdujących się na niej kandydatów zostanie radnymi. Ale: obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy i dopiero po jego przekroczeniu dany komitet może uczestniczyć w podziale mandatów. Wyborca może postawić tylko jeden krzyżyk – przy nazwisku wybranego kandydata. Oznacza to, że oddał głos na listę, ale równocześnie wskazał na niej osobę z pierwszeństwem do uzyskania mandatu.
Jak głosować do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Wybory do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego są przeprowadzane na zasadach analogicznych do wyborów w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców. Wyborca głosuje tylko na określoną listę, stawiając znak „x” obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując tym jego pierwszeństwo do mandatu. Jeżeli znak „x” został postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo niepostawiony w ogóle – głos jest nieważny. ALE: jeżeli znak „x” został postawiony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, głos jest ważny. Uznaje się wtedy, że został oddany na daną listę, a pierwszeństwo przysługuje temu z oznaczonych kandydatów, który znajduje się najwyżej na liście.
Jak głosować w wyborach bezpośrednich na wójta (burmistrza, prezydenta miasta)? W tym roku już po raz trzeci będziemy głosować bezpośrednio na kandydatów na stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wcześniej byli oni wyłaniani przez rady gmin. Wyborcy mieli więc tylko pośredni wpływ na obsadę tych stanowisk – poprzez wybór radnych. Głosowanie w tych wyborach jest podobne do sposobu wybierania Prezydenta RP. Zwykle trzeba przeprowadzić dwie tury. Stawiamy krzyżyk tylko przy jednym nazwisku. Jeśli jakiś kandydat otrzyma więcej niż połowę ważnych głosów, oznacza to, że zwyciężył już w I turze. Jeśli nie – 5 grudnia br. odbędzie się II tura, do której przejdą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów. Pamiętaj! Żeby Twój głos był ważny, musisz postawić w kratce obok nazwiska znak „X”. Jeśli się pomylisz, nie dostaniesz nowej karty do głosowania.
Najczęściej używanym argumentem osób nieidących na wybory jest fakt, że nadal w kraju jest źle: ceny idą w górę, nie ma pracy etc. Obwiniamy obecnie rządzących za rzeczy, z którymi często nie mają nic wspólnego i na które nie mają wpływu. Szukając odpowiedniej osoby na kolejne cztery lata kadencji, zapoznajmy się z jej kompetencjami i możliwościami.
Spośród wszystkich jednostek samorządowych gmina ma najszerszy zakres zadań i dba o zaspokojenie wspólnych potrzeb mieszkańców. Od władz gminy zależą m.in.:
– Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne – dbanie o ład przestrzenny.
– Usługi komunalne – troska o otoczenie (równe chodniki, oświetlone ulice, zadbane parki), drogi lokalne i komunikacja publiczna.
– Ochrona środowiska – dbanie o lasy, utrzymywanie wysypisk śmieci, promocja agroturystyki.
– Oświata – gminie podlegają szkoły podstawowe i gimnazja – musi je remontować, wyposażać i dbać o bezpieczeństwo na ich terenie. Może też np. zwiększyć liczbę godzin nauki języków obcych.
– Ochrona zdrowia – organizacja pracy i wyposażenie placówek medycznych. Gmina powinna dbać także o szczepienia ochronne dla dzieci i promocję zdrowego stylu życia (np. ścieżki rowerowe).
– Kultura – m.in. działalność bibliotek, obiektów sportowych, świetlic, domów kultury.
Powiat zajmuje się sprawami o charakterze ponadgminnym, m.in. edukacją, ochroną zdrowia i polityką prorodzinną. Od władz powiatu zależą m.in.:
– Przeciwdziałanie bezrobociu – powiat prowadzi urzędy i pośrednictwo pracy, finansuje szkolenia zawodowe, przyznaje zasiłki.
– Służba zdrowia – powiat odpowiada za działalność szpitali powiatowych – może je kontrolować, a także sfinansować specjalistyczny sprzęt.
– Edukacja – prowadzenie i rozwój szkół ponadgimnazjalnych.
– Pomoc społeczna – m.in. organizowanie opieki w rodzinach zastępczych, prowadzenie ośrodków adopcyjnych, a także domów dziecka i domów dla matek z dziećmi.
Województwo odpowiada za politykę regionalną i tworzenie warunków rozwoju gospodarczego. Od władz województwa zależą m.in.:
– Komunikacja i transport – sprawne zorganizowanie transportu kolejowego, autobusowego i lotniczego w zasięgu regionalnym.
– Służba zdrowia – prowadzenie przychodni i szpitali wysokospecjalistycznych.
– Kultura – organizowanie i finansowanie muzeów, teatrów, filharmonii, opieka nad zabytkami.
– Fundusze europejskie – rozdzielanie środków unijnych w ramach regionalnych programów operacyjnych.
Drodzy Czytelnicy, jeśli przeczytaliście powyższe informacje i wybraliście już swoich kandydatów – przygotujcie dowód tożsamości i na niedzielne wybory marsz! Zamiast narzekać, że jest źle, spróbujmy coś zmienić. Warto zapamiętać wyborcze obietnice naszych kandydatów i rozliczyć ich za cztery lata. To nie tylko nasze prawo, lecz obowiązek.