Prezydent Bronisław Komorowski potwierdził – wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 9 października br. Oznacza to, że kampania wyborcza już niebawem nabierze rozpędu. Prawie wszystkie ugrupowania, za wyjątkiem PiS-u, odkryły już swoje karty.O fotel posła i senatora w naszym okręgu powalczą obecni parlamentarzyści z Zamojszczyzny, jak i debiutanci. – Mamy już listy zatwierdzone przez wszystkie oddziały PO. Uważam, że u nas będzie kampania spokojna i merytoryczna. Każdy z nas ma swój elektorat, swoje dokonania – mówi Mariusz Grad, poseł z ramienia Platformy Obywatelskiej i jak dodaje – W przeciwieństwie do Donalda Tuska, ja skorzystam z billboardów, bo to jest duży okręg wyborczy i trudno byłoby mi dotrzeć do wszystkich wyborców. Grad w wyborach z drugiego miejsca wystartuje w Tomaszowie Lubelskim. Listę PO w okręgu zamojsko-chełmskim otworzy Stanisław Żmijan, szef lubelskich struktur ugrupowania. W wyborcze szranki pod sztandarem partii rządzącej staną również zamościanie: Elżbieta Kucharska, radna miejska i przedsiębiorca, Marek Lipiec, wicedyrektor szpitala „papieskiego” w Zamościu i Krzysztof Mulawa z zamojskiego Stowarzyszenia Młodych Demokratów.
Na razie cisza dobiega z obozu Prawa i Sprawiedliwości, ale na pewno w tegorocznych wyborach zobaczymy posła Sławomira Zawiślaka i senatora Jerzego Chróścikowskiego. – Jako prezes okręgu złożyłem propozycje kandydatów z ramienia PiS władzom partii w Warszawie. Bardzo dużo osób i to poważanych chce startować z naszych list. Ostatecznie o tym, kto będzie kandydował, dowiemy się w połowie tego miesiąca. Jeśli chodzi o mnie, oddaję się do dyspozycji partii – tłumaczy Sławomir Zawiślak, szef Prawa i Sprawiedliwości w okręgu chełmskim. Według nieoficjalnych źródeł, na listy wyborcze PiS-u mogą trafić: Andrzej Olborski, radny Sejmiku Wojewódzkiego, Krzysztof Gałaszkiewicz, radny powiatu zamojskiego, Piotr Szeliga, radny z Biłgoraja i Paweł Podoba, lekarz z Tomaszowa Lubelskiego.
Kilka osób z naszego regionu będzie ubiegało się o miejsca w parlamencie z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego. Listę otworzą posłowie Franciszek Stefaniuk i Tadeusz Sławecki. O mandat powalczy Genowefa Tokarska, wojewoda lubelski. Pod zielonym sztandarem wystartuje również Jan Kowalczyk, starosta tomaszowski, Tomasz Zając, sekretarz Urzędu Gminy w Hrubieszowie, Kazimierz Mielnicki, przewodniczący rady powiatu zamojskiego, Marian Jaworski i Tomasz Ożóg, sekretarz Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie. Senatorski fotel postara się zdobyć Arkadiusz Bratkowski, były marszałek i obecny przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego. – Jest pewna propozycja od partii – gdybym został senatorem, ale na razie jeszcze nim nie jestem. Myślę, że kampania u nas będzie krótka, ale intensywna. Przydałaby się rzeczowa debata na Zamojszczyźnie. Będę się starał dotrzeć do wyborców na spotkaniach, ale i drogą elektroniczną, zwłaszcza do tych młodych. Nie będę już podejmował takich inicjatyw, jak rozdawanie mąki, nie bardzo się to podoba komisji wyborczej – zdradził polityk PSL-u.
Sojusz Lewicy Demokratycznej ma skromną reprezentację w Sejmie z naszego okręgu – bo tylko posła Zbigniewa Matuszczaka, który w tegorocznych wyborach będzie „jedynką”. O mandat poselski powalczą m.in. Irena Kurzępa, była senator, obecnie wykładowca na PWSZ w Zamościu, Włodzimierz Fudali, prawnik, Kazimierz Organista, wójt Rachań, Teresa Perechubko-Mirosław, szefowa hrubieszowskiego SLD, Paweł Piasecki ze Zwierzyńca, Rafał Pietrusiński z Tomaszowa Lubelskiego, Krzysztof Żbikowski, biłgorajski radny, Wiesława Kudzia, radna z Biszczy i Ewa Wojewódzka, członek zamojskiego Koła Młodej Lewicy i jedna z najmłodszych (26 l.) kandydatek do parlamentu z okręgu zamojsko-chełmskiego. – Z wykształcenia jestem magistrem nauk politycznych UMCS. Interesuje mnie los osób młodych, jak i tych w wieku przedemerytalnym, które szczególnie borykają się z problemem przewlekłego bezrobocia. Polska to kraj, w którym prawie 4 mln mieszkańców żyje na granicy ubóstwa. Większość osób pracujących żyje za najniższe wynagrodzenie, a bezpłatna opieka zdrowotna płynie do osób chorych ograniczonym strumieniem – wylicza Wojewódzka. SLD chce mieć w swoich szeregach senatora, tutaj kandydatką jest Gertruda Miarowska z Nielisza, radna powiatu zamojskiego.
Na swoje listy nie kazało również czekać ugrupowanie Polska Jest Najważniejsza. „Jedynką” jest zamościanin, Michał Malec, były radny miejski i dawny członek PiS-u. Ponadto towarzyszyć mu będą: Ryszard Sobczuk, były burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, Marta Tysz z Biłgoraja, Lucyna Moncola, Ryszard Wojtas i Sebastian Limanowicz – wszyscy z Zamościa i Mirosław Pisko z Krasnobrodu.
Przypomnijmy – 30 sierpnia br. o północy mija termin zgłaszania list kandydatów na posłów i senatorów do okręgowych komisji wyborczych.
JP.