W Galerii Młodych Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu, w ramach projektu edukacyjnego „Ocalić od zapomnienia – kalejdoskop wspomnień” ,odbyła się wystawa polskiej prasy wojennej, nawiązująca swoją tematyką do wydarzeń II wojny światowej w 74 rocznicę jej wybuchu.
Zgromadzonych w galerii gości, powitał dyrektor bursy, pan Waldemar Leszczyński, przedstawiając założenia projektu edukacyjnego i cel wystawy. Placówka od wielu lat konsekwentnie i z ogromnym zaangażowaniem realizuje projekty historyczne, które zachęcają młodzież do pogłębiania wiedzy o naszej przeszłości, umacniając lub wzbudzając na nowo patriotyzm młodego pokolenia.
Wystawa poprzez prezentację polskiej prasy podziemnej, pokazuje okupacyjną codzienność, politykę wielkich mocarstw, postępy wojsk czy ludzkie postawy wobec wojny, pomaga zgłębić wiedzę historyczną i w pełni zrozumieć wspomnienia ludzi, dla których wojna była realnym, traumatycznym doświadczeniem.
Polska prasa wojenna była obok radia, jednym z najważniejszych „nośników” informacji, przez co stanowi dzisiaj cenny dokument dla młodzieży, która wojnę zna jedynie z lekcji historii i podręczników. Polska prasa wojenna zasługuje także na szczególną uwagę, ponieważ była potężnym narzędziem w walce z okupantem. Za pomocą słowa szydzono z okupanta, podnoszono morale walczących na wielu frontach polskich żołnierzy, dając to, co najważniejsze – nadzieję, której symbolem stała się Polska Walcząca.
Fotogaleria{vsig}2013/9/prasa{/vsig}
Wystawę obejrzeli: pani Małgorzata Kawala, przedstawiciel Wydział Kultury i Spraw Społecznych Miasta Zamość, pan Janusz Nowosad, dyrektor Zamojskiego Domu Kultury, pan Andrzej Pogudz, prezes Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, pan Paweł Kozak, dyrektor Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu, pani Janina Gąsiorowska, zaprzyjaźniona z bursą Matka Chrzestna statku „ Ziemia Zamojska”, przedstawiciel Radia Lublin oraz młodzież bursy wraz z wychowawcami.