Wystawa Zwierząt Hodowlanych i towarzyszące jej targi rolnicze to jedna z największych imprez rolniczych w kraju. Impreza odbywa się pod patronatem Ministra Rolnictwa, Wojewody Lubelskiego oraz Marszałka Województwa Lubelskiego. Lokalizacja wystawy to miejsce wyjątkowe, w ubiegłym roku obchodziliśmy 90-lecie Ośrodka Kultury Rolnej w Sitnie.
Każdego roku w pierwszą sobotę i niedzielę lipca ściągają tu firmy produkujące bądź zajmujące się dystrybucją środków dla rolnictwa. Podobnie będzie i w tym roku, ponieważ zainteresowanie wystawą nie słabnie, otrzymujemy zgłoszenia nowych firm. Corocznie wystawia się około 400 firm i podmiotów gospodarczych, a około 150 hodowców poddaje swoje zwierzęta ocenie.
WYSTAWA ZWIERZĄT
Hodowcy zaprezentują oprócz ras użytkowanych, intensywnie i masowo wykorzystywanych w produkcji, także zwierzęta ras rodzimych. Nie zabraknie także okazów hodowanych hobbistycznie. Poza oceną po raz drugi Związek Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych zaprezentuje te ptaki. Zwiedzający mają szansę zobaczyć ponad tysiąc sztuk zwierząt w następujących kategoriach:
- bydło mleczne i mięsne – 88 sztuk
- trzoda – 55 sztuk
- konie – 20 koni różnych ras w tym po raz pierwszy rasa śląska
- owce – 50 sztuk owiec i kóz
- drób ogólnoużytkowy – 10 stawek (50 sztuk)
- króliki – 150 sztuk
- gołębie rasowe – 350 szt.,
- drób ozdobny – 250 szt.
Wystawie towarzyszą okolicznościowe ekspozycje, pokazy i kiermasze. Dużą część wystawy poza maszynami i wyposażeniem budynków zajmie tradycyjnie branża ogrodnicza. Nie zabraknie firm oferujących pasze, nasiona, nawozy i środki ochrony roślin. Informacją i doradztwem będą służyły także instytucje pracujące na rzecz rolnictwa. Zgłosiły się również firmy świadczące usługi dla rolnictwa.
Zapraszamy do odwiedzenia terenów wystawowych Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sitnie w dniach 3-5 lipca. Przypominamy, że piątek jest dniem wewnętrznym, ale ocena zwierząt w sobotę odbywa się przy udziale publiczności. W sobotę zapraszamy również do udziału w szkoleniach. Hodowcy trzody będą świętować 80-lecie hodowli rasy puławskiej – najstarszej rasy rodzimej w Polsce.
Część oficjalna w niedzielę rozpocznie się przed pałacem, a po Mszy św. zaprosimy gości do obejrzenia nagrodzonych zwierząt na ringu głównym. Hodowcy zwierząt użytkowych i ozdobnych zaprezentują wyniki swojej pracy hodowlanej oraz zwierzęta z tytułami superczempiona, czempiona lub wiceczempiona w swoich kategoriach. Będziemy również gościć zdobywców głównych nagród na Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych.
Tradycyjnie zobaczymy niezwykle widowiskowy konkurs oprowadzania cieliczek. Dzieci zaprezentują się z hodowlanymi „pupilami”, a za wytrwałość i odwagę otrzymają nagrody. Z myślą o najmłodszych wiele firm przygotowało specjalne programy i niespodzianki. Zwiedzających po raz kolejny zapraszamy do udziału w konkursie ekologicznym. Na zakończenie planowany jest pokaz kawaleryjski IX Pułku Ułanów Małopolskich.
Przypominamy, że w niedzielę obowiązuje ruch jednokierunkowy na trasach dojazdowych do Wystawy (szczegóły mapa). Prosimy o dostosowanie się do znaków i poleceń służb porządkowych. Zmiany w organizacji ruchu drogowego mają na celu sprawne i bezpieczne dotarcie do Sitna.
Program
3 lipca – piątek – dzień wewnętrzny
10 00 Ocena gołębi, drobiu ozdobnego i królików
4 lipca – sobota
900 Ocena świń
11 00 Ocena bydła, owiec, kóz, koni, drobiu
19 00 Zamknięcie wystawy dla zwiedzających
Seminaria:
11oo „Gospodarka pasieczna na pożytkach spadziowych” – mgr inż. Stanisław Różyński- pasieka
14oo „80 lecie uznania ksiąg hodowlanych świń gołębskich-puławskich”- dr hab. Marek Babicz prof. nadzw. UP – sala konferencyjna
„PROW 2014-2020 – możliwość uzyskania środków na działalność rolniczą” – mgr inż. Teresa Jawor
19oo Podsumowanie konkursu AGROLIGA i „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”
Wręczenie nagród hodowcom
Występ zespołu Contrast
5 lipca – niedziela
900 Powitanie gości, wystąpienia okolicznościowe przed pałacem
1000 Msza św. przed pałacem
1115 Prezentacja nagrodzonych zwierząt
1400 Konkurs oprowadzania cieliczek. Wyniki pozostałych konkursów.
Pokaz kawaleryjski IX Pułku Ułanów Małopolskich – łąka obok terenów wystawowych
{jathumbnail off}
{gallery}stories/2015/06/sitno2015{/gallery}