Balkony staja się coraz bardziej doceniane i traktowane jako przedłużenie przestrzeni użytkowej mieszkania.
Zwłaszcza mieszkańcy bloków, kamienic i apartamentów widzą w nich możliwość dodatkowej aranżacji, która pozwoli na chwilę odpoczynku na świeżym powietrzu.
Balkon otwarty na niedogodności
Otwarty przez cały rok balkon może być jednak problematyczny. Wielu właścicieli balkonów narzeka na doskwierające czynniki atmosferyczne. Silny wiatr czy niskie temperatury mogą być odczuwalne w pokoju sąsiadującym z balkonem. Deszcz i śnieg również mogą być dość frustrujące, zwłaszcza, gdy chcielibyśmy na balkonie ustawić zestaw wypoczynkowy – stolik, krzesła czy fotel. Mieszkańcom miast często przeszkadza również hałas. Podobnie z kurzem i zanieczyszczeniami drogowymi, które produkuje miejskie życie – otwarta przestań pochłania je na tyle, że często można zauważyć szybsze brudzenie się mebli, rolet czy zasłon.
Remedium na miejskie bolączki
Zabudowa balkonu jest doskonałym rozwiązaniem aranżacyjnym dla wszystkich, którzy pragną uniknąć wymienionych wyżej bolączek. Poza tym sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy bardzo cenimy swoją prywatność i nie chcemy, by ciekawskie spojrzenia sąsiadów zakłócały nasz odpoczynek. Współczesna technologia budowlana zapewnia możliwość stylowej, eleganckiej i do tego niedrogiej zabudowy, dlatego coraz więcej osób decyduje się na taki montaż. Więcej o praktycznym wykorzystaniu powierzchni balkonu przeczytasz w tym artykule.
Bezramowa zabudowa balkonu – widoczna, ale ukryta
Bezramowa zabudowa balkonu zapewnia brak przecięć przezroczystych profili. Dzięki temu można uzyskać nadzwyczaj elegancki efekt jednolitej tafli. Co ważne, taka forma zabudowy idealnie wpasuje się w niemal wszystkie rodzaje elewacji. Nie ma więc obaw, że zaburzymy architekturę budynku i balkon zacznie nienaturalnie zwracać na siebie uwagę.
Jeśli chodzi o samą konstrukcję takiej zabudowy, panele są przesuwne i mobilne, dzięki czemu często można je otwierać zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Panele można także składać w jeden element, co jest szczególnie przydatne latem. Poza tym zabudowę balkonu można także traktować jako swoiste zabezpieczenie przed niepowołanymi gośćmi. Możliwość użycia klucza do blokady zapewnia bezpieczeństwo zabudowy.
Więcej o bezramowych zabudowach balkonu dowiesz się ze strony styl-dom.info
Dodatkowa przestrzeń na co tylko zechcesz
Decydując się na zabudowę balkonu uzyskujemy nową przestrzeń. Często otwarty balkon nie jest przez nas w pełni eksploatowany, a jeśli już, to tylko w cieplejsze miesiące. Okazuje się, że wiele osób po montażu zabudowy balkonu aranżuje go w taki sposób, by stał się przedłużeniem salonu. Przydomowa oranżeria brzmi być może dość górnolotnie, ale stworzenie dodatkowego zakątka, w którym będzie można spokojnie posiedzieć, wypić kawę i poczytać książkę nawet podczas deszczu, to już oferta do rozważenia.
Kiedy balkon posiada zabudowę, ciekawym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie go do stworzenia spiżarni. Szafa nie zabierająca przestrzeni w mieszkaniu, a jednocześnie wypełniona przetworami czy przedmiotami, które na pewno przydadzą się w kuchni, to niewątpliwa korzyść. Poza tym dzięki odgrodzeniu balkonu szklaną taflą, nie będziemy musieli obawiać się, że złodziej wtargnie na balkon i skorzysta z okazji. A wiadomo, że trzymanie roweru na balkonie jest dość powszechnym rozwiązaniem.
Wszystkie zalety zabudowy balkonu doskonale opisuje artykuł „Czy zabudować balkon, by mieć więcej miejsca?”
Zabudowa balkonu, zwłaszcza bezramowa, niesie ze sobą szereg korzyści, od wymiernych, takich jak cieplejszy dom, po niewymierne, takie jak komfort i prywatność. Warto wziąć tę możliwość pod uwagę, zwłaszcza, gdy mieszka się w ruchliwym mieście.