Chociaż część samorządów wycofała się z wcześniejszych deklaracji, modernizacja zakładu zagospodarowania odpadów w Łaskowie w gminie Mircze, jest aktualna. Zgodnie z wymogami, gminy, które chcą realizować ten pomysł, złożyły do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie dokumenty, potrzebne do podpisania umowy o dofinansowaniu przedsięwzięcia ze środków Unii Europejskiej. Szacuje się, że modernizacja zakładu w Łaskowie może kosztować prawie 20 milionów 120 tysięcy złotych, ale ponad 15 milionów samorządy mają otrzymać z RPO. Autorzy pomysłu mają nadzieję, że po przetargu koszt modernizacji będzie o wiele mniejszy niż w kosztorysie.
Zdecydowane na realizację inwestycji są nadal cztery gminy: Dołhobyczów, Horodło, Werbkowice i Mircze jako lider projektu. Wstępne zainteresowanie wyraziło wcześniej także kilka innych samorządów, ale do tej pory nie podjęły one uchwał o przekazaniu na ten cel środków, potrzebnych na tak zwany udział własny.
„Wynosi on około 5 milionów złotych, z czego 3 miliony bierze na siebie gmina Mircze, a pozostałe dwa zaproponowaliśmy, by rozbić na gminy partnerskie, w zależności od liczby mieszkańców. Są to kwoty od 200 do 700 tysięcy, rozłożone na lata 2012-2015, które można pozyskać na przykład w formie pożyczki z funduszu ochrony środowiska” – tłumaczy wójt gminy Mircze Lech Szopiński. Dlatego zaprasza do współpracy także inne samorządy m.in. z Tomaszowa Lubelskiego i okolic, które mogą w ten sposób na wiele lat, rozwiązać gospodarkę odpadami na swoim terenie. Obowiązek taki nakłada na samorządy tak zwana „ustawa śmieciowa”, która zacznie obowiązywać w styczniu przyszłego roku.
Nowoczesny zakład zagospodarowania odpadów w Łaskowie ma powstać przy miejscowym składowisku, które w obecnym kształcie może funkcjonować do 2032 roku. Dzięki modernizacji jego żywotność zostanie przedłużona o następnych kilkadziesiąt lat. Przyszły ZZO ma obsługiwać aglomerację hrubieszowsko-tomaszowską jako jeden z dwóch zakładów tej aglomeracji. Oprócz Łaskowa podobny obiekt ma powstać w Rogóźnie koło Tomaszowa.
W całym kraju ma powstać kilkadziesiąt zakładów, zajmujących się recyklingiem, segregacją czy kompostowaniem odpadów. Dzięki temu na wysypiska ma trafiać niewielka część śmieci, ponieważ większość ma być bardziej efektywnie i ekologicznie wykorzystywana.
TagiMircze segregacja śmieci zakład zagospodarowania odpadów
Sprawdź również
„Mamy 4+” już z wypłatami
Ponad dwa tysiące kobiet z województwa lubelskiego otrzymuje już świadczenie Mama4+ z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. …