Warszawa, Zamość, Kościerzyna, Ełk i Płońsk to miasta, które najefektywniej wprowadzają w życie założenia zrównoważonego rozwoju. W czwartek, 19 września br. rozstrzygnięty został konkurs ECO-MIASTO organizowany z inicjatywy Ambasady Francji w Polsce, Renault Polska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Niekwestionowanym liderem w kategorii miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 000, zarówno w polityce mobilności zrównoważonej, jak i budownictwa ekologicznego jest Warszawa. Zamość (30 000 – 70 000 mieszkańców) i Kościerzyna (poniżej 30 000) zostały nagrodzone w tematyce mobilności zrównoważonej, a Ełk (30 000 – 70 000 mieszkańców) i Płońsk (poniżej 30 000) w budownictwie ekologicznym. Nagrodę dla Zamościa odebrał Tomasz Kossowski – Zastępca Prezydenta Miasta Zamość.
Samorządy mogły zgłaszać realizowane przez siebie projekty w dwóch kategoriach – budownictwo ekologiczne i mobilność zrównoważona. Wniosek Miasta Zamość dotyczył mobilności zrównoważonej – w tym pozytywnego wpływu modernizacji transportu publicznego w Zamościu na środowisko lokalne.
W ostatnich latach, dzięki skutecznemu pozyskaniu środków zewnętrznych, Zamość zmodernizował tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji. Zakupiliśmy autobusy niskoemisyjne zasilane gazem CNG, który korzystniej wpływa na środowisko w porównaniu z paliwem tradycyjnym – powiedział Paweł Czechalski z Biura Promocji, Informacji i Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Zamość.
Laureaci konkursu – 6 miast, po 3 w każdej kategorii – otrzymali statuetkę ECO-MIASTO 2013 oraz badanie i analizę sytuacji miast pod kątem zrównoważonego rozwoju, opracowane przez francuskiego eksperta. Termin wykonania badania i analizy zostanie uzgodniony między zwycięskim miastem a organizatorem konkursu.