Dziś o godz. 11.00 rozpoczyna się kolejny epizod ćwiczeń realizowanych w ramach projektu “Terroryzm – Policja – Bezpieczeństwo – Euro 2012”. Tym razem sytuacja dotyczy odbijania zakładników z pociągu zaatakowanego przez terrorystów. Ćwiczenia odbędą się w rejonie dworca kolejowego w Zamościu.
Po pomyślnym ukończeniu pierwszego z epizodów ćwiczeń związanych z odbijaniem zakładników z autobusu, przyszła kolej na kolejny epizod. Tym razem scenariusz szkolenia zakłada uwalnianie zakładników z pociągu pasażerskiego. Szkolenie, w którym uczestniczy 250 funkcjonariuszy z całego kraju, w tym przedstawiciele policji hiszpańskiej, niemieckiej, ukraińskiej i litewskiej rozpoczęło się poniedziałek w Zamościu i potrwa do jutra. Działania realizowane są w ramach unijnego projektu Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie “Terroryzm – Policja – Bezpieczeństwo – Euro 2012”.
Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim podniesienie poziomu wiedzy uczestników projektu w zakresie zapobiegania i zarządzania skutkami ataków terrorystycznych jak również usprawnienie praktycznych umiejętności związanych z zastosowaniem jednostek specjalnych policji. Ćwiczenia to również doskonała okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami działań. Oprócz policjantów udział w nich biorą także przedstawiciele straży granicznej, straży pożarnej i służby ochrony kolei.
Dziś w rejonie dworca kolejowego w Zamościu rozegrany zostanie kolejny epizod ćwiczeń. Scenariusz działań przewiduje odbijanie zakładników z pociągu relacji Warszawa – Charków, którym podróżują holenderscy kibice. Jadą oni na mecz rozgrywany w ramach Euro2012 pomiędzy reprezentacjami Portugalii i Holandii. Tuż przed przejściem granicznym wśród podróżnych ujawniają się czterej terroryści. Mężczyźni bronią terroryzują pasażerów i obsługę pociągu zmuszając do zmiany kierunku jazdy. Jeden z maszynistów zostaje postrzelony i wyrzucony ze składu. Pociąg zatrzymuje się na bocznicy w rejonie dworca kolejowego w Zamościu. Tu w furgonetce czeka kolejnych kilku terrorystów, którzy obezwładniają i terroryzują cały uprowadzony skład. O zdarzeniu dyżurny ruchu kolei informuje zamojską policję. Od tego momentu rozpoczyna się działanie służb zaangażowanych w realizację projektu – policyjnych negocjatorów, policjantów jednostek antyterrorystycznych, służb kryminalnych i innych.