Marcin Zamoyski Prezydent Zamościa i Piotr Boratyn Dyrektor PGE Obrót S.A. Oddział z siedzibą w Zamościu mają zaszczyt zaprosić Mieszkańców Zamościa oraz Gości na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w zamojskiej “Alei Sław” z udziałem Pana Stefana Szmidta, która odbędzie się w dniu 6 lipca 2012 roku, o godz. 16.00, w Zamościu, na ulicy Grodzkiej. W programie uroczystości: Koncert Nieetatowej Orkiestry Wojskowej z Zamościa oraz Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej GOK Biłgoraj. Stefan Szmidt odsłoni swoją tablicę w obecności swojej żony Alicji Jachiewicz oraz aktorów występujących w spektaklu “Requiem dla gospodyni” według sztuki Wiesława Myśliwskiego. Spektakl wystawi “scena polna” Fundacji Kresy 2000 Nadrzecze k/Biłgoraja, w reżyserii Stefana Szmidta. Wystawiony zostanie w ramach 37. Zamojskiego Lata Teatralnego, tego samego dnia, o godz. 21.00, bastion VII plato (w razie deszczu w sali).
Patronat honorowy nad uroczystością objęli: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Scen Polskich. Sponsorem strategicznym jest PGE Obrót S.A., organizatorem – PGE Obrót S.A. Oddział z siedzibą w Zamościu. Współpraca: Urząd Miasta Zamość i Zamojski Dom Kultury. Autorem tablicy pamiątkowej w „Alei Sław” jest Bartłomiej Sęczawa, artysta rzeźbiarz z Zamościa.
Partnerami przedsięwzięcia są: Fundacja Kresy 2000 Nadrzecze k/Biłgoraja, P.W. Agtel, Hotel Orbis Zamojski, P.P.H. Smakołyk, Restauracja Verona, Restauracja Bohema, Restauracja Skarbiec Wina, Restauracja Padwa, Stowarzyszenie Zamojski Klub Jazzowy im. M. Kosza oraz Hotel „Carskie Koszary”.
Gazeta Miasta objęła patronat medialny nad wydarzeniem.
Serdecznie zapraszamy!
Fotogaleria{vsig}2012/06/szmidt{/vsig}
Honory od ZASP dla Stefana Szmidta
Projekt honorowania ludzi kultury związanych z miejscem ich działalności twórczej to wyjątkowa inicjatywa, która dla naszego środowiska jest niezwykle cennym dowodem pamięci i uznania – napisał w liście do Piotra Boratyna dyrektora PGE Obrót S.A. Oddział z siedzibą w Zamościu – Olgierd Łukaszewicz, prezes Zarządu ZASP.
W liście wyrażona została wola objęcia patronatem honorowym przedsięwzięcia „Stefan Szmidt w Alei Sław”, które odbędzie się w Zamościu w dn. 6 lipca 2012 r. o godz. 16.00. Przypomnijmy, że w zamojskiej Alei Sław, inicjatywa i fundacja – PGE Obrót S.A. Oddział z siedzibą w Zamościu, od 2008 r. upamiętniono: Jana Machulskiego, Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, Krzysztofa Zanussiego oraz Janusza Stannego.
Olgierd Łukaszewicz podkreślił swoją radość z faktu, że w tym roku wyróżniony zostanie wybitny człowiek, aktor, reżyser, malarz, organizator, członek ZASP z 33-letnim stażem – Stefan Szmidt.
– Jego zasługi w promowaniu Zamojszczyzny są bezcenne. Jako inicjator wielu działań na rzecz ochrony przeszłości, tradycji lokalnych i piękna roztoczańskiego krajobrazu z powodzeniem służy sprawom kultury i sztuki Ziemi Biłgorajskiej i tradycji kresowych prowadząc Fundację Kresy 2000 – Dom Służebny Polskiej sztuce Słowa, Muzyki i Obrazu – zauważa prezes ZASP.
Olgierd Łukaszewicz uznaje tablicę pamiątkową w zamojskiej Alei Sław jako ogromny wyraz wdzięczności społeczeństwa całego regionu dla Stefana Szmidta, któremu serdecznie gratuluje. Prezes ZASP składa także podziękowania wyśmienitym Mecenasom sztuki – PGE Obrót S.A., sprawcom tego wyjątkowego wydarzenia dla Miasta Zamościa.
Jak się dowiadujemy, Związek Artystów Scen Polskich reprezentować będzie na uroczystości w Alei Sław wiceprezes Dariusz Jakubowski. W trakcie uroczystości, w dn. 6 lipca br., Stefan Szmidt zostanie wyróżniony honorową “Plakietką ZASP”, przyznawaną przez władze Stowarzyszenia osobom lub instytucjom zasłużonym dla środowiska artystów wykonawców, za zasługi na rzecz ZASP oraz promujące kulturę polską i ochronę dziedzictwa narodowego. Pan Dariusz Jakubowski odczyta również w imieniu Pana Prezesa Olgierda Łukaszewicza okolicznościowy list gratulacyjny.
Stefan Szmidt
Aktor teatralny i filmowy, reżyser, artysta malarz, animator sztuk, Fundator i Zarządca Fundacji Kresy 2000, Dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury.
Urodzony 11 sierpnia 1943 roku w Biłgoraju, gdzie spędził dzieciństwo i wczesną młodość. Po otrzymaniu świadectwa maturalnego w Liceum Biłgorajskim w 1961r. wyjechał na studia do Warszawy, gdzie w 1965 r. uzyskał dyplom aktora dramatu i stopień naukowy magistra sztuki w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Równolegle ze studiami aktorskimi uprawiał malarstwo, by po latach samodzielnej drogi twórczej, znaczącego dorobku i szeregu prestiżowych wystaw, uzyskać od Ministra Kultury i Sztuki uprawnienia zawodowe artysty malarza.
Jako aktor ma za sobą, blisko pięćdziesięcioletni – dorobek filmowy i sceniczny w Teatrach Warszawskich (Klasyczny, Rozmaitości, Polski), a także w trudnych dla aktorów latach 80/90 kilkuletni epizod pracy dydaktycznej z dziećmi i młodzieżą uzdolnioną plastycznie.
Od roku 2001, przez kilka lat prowadził zajęcia z teatrologii jako wykładowca uniwersytecki na Wydziale Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie i Kolegium Licencjackim tej uczelni w Biłgoraju. Od powstania Kolegium UMCS jest członkiem Rady Patronackiej.
W latach 90-tych coraz częściej powraca w rodzinne strony i tu pod Biłgorajem, w kręgu przyjaciół, rodzi się idea rodzinnej fundacji, której ukoronowaniem jest ustanowienie w 1997roku, wraz z żoną Alicją Jachiewicz – Szmidt i córką Dominiką, Fundacji Kresy 2000 i powołania do życia na własnym skrawku ziemi, w małej śródleśnej wiosce Nadrzecze – Domu Służebnego Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu. Od kilkunastu lat inicjatywa ta jest szeroko znana w regionie oraz w wielu częściach Polski, jako unikalna w swoim zamyśle obywatelska instytucja kultury.
Nadrzecze jest nie tylko miejscem konfrontacji i ożywiania wspólnych źródeł – sztuki ludowej i wysokiej, poprzez wspólne działania twórcze – artystów ludowych i profesjonalnych twórców o znanych dokonaniach – szczególnie w dziedzinie teatru, muzyki i plastyki, ale także jest miejscem dialogu i żywej debaty obywatelskiej, inicjującej wiele cennych inicjatyw lokalnych. Nie tylko z obszaru kultury i sztuki.
Dla Stefana Szmidta Nadrzecze i Dom Służebny Sztuce to nie tylko pomysł na twórcze i pożyteczne życie, lecz także służba rodzinnej ziemi i powrót do korzeni po latach.
Pozostając nadal na scenie Teatru Polskiego w Warszawie, przyjmuje propozycje Burmistrza swego rodzinnego miasta i podejmuje od maja 2003r obowiązki Dyrektora Biłgorajskiego Centrum Kultury w trudnym dla tej instytucji czasie.
Stefan Szmidt jest pomysłodawcą i animatorem cyklicznego wydarzenia kulturalnego Biłgoraja – widowiska odtwarzającego, na ulicach i rogatkach miasta, starą tradycję wędrownych sitarzy biłgorajskich wyruszających ze swoimi wyrobami w świat, za chlebem.
„Pożegnanie sitarzy, co się nazywa żałosne” (jesienią) i powrót „Powitanie sitarzy, co się nazywa radośne” (wiosną) – będąc próbą rekonstrukcji obrzędów i klimatu tamtych czasów i wchodząc na stałe od kilku lat do nowej tradycji miasta, wyzwoliły wiele energii obywatelskiej przejawiającej się w spontanicznym współuczestnictwie. Widowiska te stały się jednymi z najważniejszych kulturalnych i medialnych wydarzeń miasta i regionu gromadząc każdorazowo wielotysięczną publiczność.
Stefan Szmidt jest członkiem Rady Fundatorów Funduszu Lokalnego Ziemi Biłgorajskiej i jej pierwszym Przewodniczącym. Inicjatywa i założenia statutowe największej dziś, biłgorajskiej fundacji zrodziły się przy jego współudziale i na bazie doświadczeń Fundacji Kresy 2000. Jest również pierwszym Honorowym Obywatelem Miasta Biłgoraja. Pełni liczne funkcje społeczne m.in. zasiada w kolejnych Radach Programowych TVP Lublin i Radia Lublin.
Będąc nadal aktywny jako aktor sceny i filmu równolegle na scenie polnej w przestrzeni Nadrzecza animuje swój oryginalny teatr w plenerze, z udziałem występujących gościnnie, kolegów – wybitnych i znanych artystów polskiej sceny. Wraz z aktorami miejscowych teatrów obrzędowych, a także, po prostu sąsiadami z Nadrzecza i Biłgoraja pod jego reką tworzą widowiska gromadzące każdorazowo liczną widownie stając się głośnymi wydarzeniami na mapie kulturalnej regionu.
W pamięci widzów na lata pozostały inscenizacje i role Stefana Szmidta, choćby: „Siedem obrazów z Chłopów-Reymont w Nadrzeczu”, „Klątwy” Stanisława Wyspiańskiego tym razem w reżyserii Janusza Opryńskiego a przede wszystkim „Drzewo” i „Requiem dla gospodyni” Wiesława Myśliwskiego. Z zespołem spektakli „Requiem” i „Drzewo” scena polna Fundacji Kresy 2000, po premierach w Nadrzeczu objeżdża od kilku lat w ramach „pielgrzymowania teatralnego” duże i małe miejscowości w Polsce, wpisując w okoliczne drzewa i łąki – scenografię Pana Boga, opowieści Myśliwskiego o ludzkim losie.
Jest laureatem, wraz z żoną Alicją, szeregu prestiżowych nagród za działalność obywatelską Fundacji Kresy 2000, na polu kultury m.in. Nagrody Fundacji Kultury, Nagrody Pro Publico Bono, Nagrody Polsko – Australijskiej Fundacji Pro Cul, Nagrody im Aleksandra Patkowskiego i osobistej Nagrody im. Włodzimierza Tetmajera. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.