Marcin Zamoyski Prezydent Miasta Zamość i Piotr Boratyn Dyrektor PGE Obrót S.A. Oddział z siedzibą w Zamościu mają zaszczyt zaprosić na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w zamojskiej „Alei Sław” z udziałem Pana prof. Jerzego Kowalczyka, która odbędzie się w dniu 17.05.2013 r. o godz. 18.00 w Zamościu, na ulicy Grodzkiej.
Program:
Godz. 17.00 – Otwarcie wystaw poświęconych prof. Jerzemu Kowalczykowi w Muzeum Zamojskim w Zamościu i na Rynku Solnym w Zamościu
Godz. 18.00 – Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez prof. Jerzego Kowalczyka w „Alei Sław”
– Koncert Zespołu Muzyki Dawnej Capella all’Antico z ZDK
– Polonez w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”
Prof. Jerzy Kowalczyk w Alei Sław
Znakomity badacz dziejów Zamościa i Zamojszczyzny, wielka postać polskiej kultury i nauki – historyk sztuki prof. Jerzy Kowalczyk jest szóstą osobą honorowaną tablicą pamiątkową w zamojskiej Alei Sław. Ceremonię odsłonięcia tablicy pamiątkowej z udziałem zacnego Gościa zaplanowano na 17 maja 2013 r., w przeddzień Nocy Muzeów. Jest to nawiązanie do wymiaru działalności naukowej pana Profesora, jego publikacji i książek traktujących o sztuce i architekturze Zamościa i mecenasie Zamoyskich.
Tablica z nazwiskiem Jerzego Kowalczyka w „Alei Sław” jest skromną formą podziękowania panu Profesorowi za wszystkie dokonania na rzecz „Perły Renesansu”. Projekt „Aleja Sław”, realizowany i fundowany przez PGE Obrót S.A., również dobrze wpisuje się w proces promocji Zamościa, kreując jego pozytywny wizerunek w kraju i za granicą.
Jako wybitny badacz i naukowiec, przynoszący wielką sławę naszemu miastu – „Perle Renesansu”, Jerzy Kowalczyk, urodzony w Goraju, mieszkający w Warszawie, kontynuuje korowód postaci idących zamojską Aleją Sław. Z wrodzoną sobie skromnością i poczuciem humoru odcisnął w pamiątkowej tablicy z brązu ślady swoich butów, bo nie rynku, uliczki ani podwórka, gdzie nie stanęła stopa pana Profesora.
Fotogaleria{vsig}2013/5/kowalczyk{/vsig}
Ceremonia w „Alei Sław”, usytuowanej w reprezentacyjnej ulicy Grodzkiej, ma swoją formułę. Tegoroczna nabierze wyjątkowej oprawy z uwagi na fakt, że realizowana jest dla osoby, która od dziesięcioleci zajmuje się sztuką renesansową oraz „idealnym miastem”. W takiej atmosferze odbędzie się uroczystość z udziałem Jerzego Kowalczyka, jego rodziny i osób, z którymi współpracował pan Profesor w Zamościu i w Polsce w trakcie prac badawczych, wydawniczych oraz przy realizacji wielu projektów naukowych i kulturalnych.
W ramach uroczystości, 17 maja br. o godzinie 17.00, w Muzeum Zamojskim, które jest partnerem tej edycji „Alei Sław”, otwarta zostanie wystawa prezentująca publikacje i wydawnictwa dotyczące Zamościa autorstwa Jerzego Kowalczyka oraz kolekcję rysunków zamojskich zabytków, wykonane przez pana Profesora. Plenerowa wystawa dedykowana bohaterowi uroczystości zaprezentowana zostanie także na Rynku Solnym.
O godz. 18.00 biała kareta przewiezie prof. Jerzego Kowalczyka wraz z żoną na ulicę Grodzką. Pan Profesor, w asyście Zamojskiego Bractwa Rycerskiego, przejdzie po czerwonym dywanie do tablicy pamiątkowej, wmontowanej w podłoże ulicy Grodzkiej, którą zaprojektował i wykonał artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa.
Gości z Warszawy przywita muzyka renesansowa i barokowa w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Capella all’Antico, działająca przy Zamojskim Domu Kultury. Przedstawiona zostanie sylwetka i zasługi prof. Jerzego Kowalczyka na rzecz naszego grodu. Zgodnie ze scenariuszem, uhonorowany sprawdzi odciski swoich butów, które skierowane zostały w stronę Rynku Wielkiego, czyli serca Zamościa, miasta, które zafascynowało miłego naszemu sercu – Naukowca, Honorowego Członka Koła Przewodników PTTK oraz członka Rady Programowej Muzeum Zamojskiego..
Na tablicy z brązu o tysiącletniej gwarancji, podobnie jak w przypadku poprzednich osób zasłużonych dla Zamościa: Jana Machulskiego, Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, Krzysztofa Zanussiego, prof. Janusza Stannego i Stefana Szmidta, znalazł się napis o treści: „prof. Jerzy Kowalczyk, historyk sztuki”. Pod tablicą, zgodnie z tradycją, znajdzie się „kamień węgielny” zawierający zdjęcia i dokumenty o panu Profesorze. Liczymy, że doskonały mówca i gawędziarz wygłosi przemówienie. Będą gratulacje, kwiaty i lampka szampana. Uroczystość zakończy Polonez Chopina a-dur w wykonaniu ZPiT „Zamojszczyzna” z ZDK.