Pomysł zbierania plastikowych nakrętek w Zamościu okazał się „strzałem w dziesiątkę”. Akcja odniosła spory sukces, bowiem przez rok zebrano ponad tonę nakrętek. Od września ruszyła 2. edycja zbiórki – teraz możemy pomóc Hospicjum „Santa Galla” w Łabuńkach.
Zbiórkę nakrętek (z opakowań soków, wody mineralnej, oleju, pasty do zębów, kosmetyków itp.) prowadzi Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zamościu nr 1 pod organizatorskim okiem Katarzyny Czarnowskiej. Ostatnia akcja trwała przez cały rok szkolny – od września 2010 r. do września 2011 r., pieniądze otrzymane od firm recyklingowych zostały przekazane na potrzeby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu. – Za jeden kilogram plastiku otrzymano od 50 gr do 1 zł, w zależności od skupującej firmy. Placówka planuje przeznaczyć otrzymane fundusze na zakup sprzętu dla dzieci niemówiących, tzw. „go talk” – mówi Katarzyna Bartosiewicz z SOSW.
Akcja określana mianem charytatywno-ekologicznej w całej Polsce cieszy się dużą popularnością. – Także w Zamościu zainteresowanie wśród mieszkańców jest coraz większe – twierdzi Katarzyna Czarnowska. Największy udział w zbiórce przejawiają ludzie młodzi, a szczególności dzieci. W ten sposób od najmłodszych lat uwrażliwiają się na los osób niepełnosprawnych, a w ich świadomości rośnie potrzeba niesienia pomocy innym. Zdecydowanie mniej nakrętek przynoszą ludzie starsi, którzy, jak do tej pory, nie wyrażali szczególnego zainteresowania. Jednak dzięki ciągłej promocji pojawia się coraz więcej plastiku, a zbiórki rzeczywiście przynoszą dochód. Wśród zebranych nakrętek najwięcej pojawia się po wodzie mineralnej, natomiast najmniej po kosmetykach. Akcja ma także wymiar proekologiczny. Przyczynia się do promocji recyklingu, więc przynosi korzyści potrzebującym, jak również samemu środowisku – dodaje organizatorka.
Od września tego roku fundusze z przetopionych nakrętek będą zasilać konto Hospicjum „Santa Galla” w Łabuńkach koło Zamościa. Zostaną one przekazane na leki i środki opatrunkowe. – Do tej pory nawiązaliśmy już współpracę z czterdziestoma szkołami. W każdej z nich jest wyznaczona osoba odpowiedzialna za prowadzenie akcji. Oprócz tego, w placówkach znajdują się pojemniki, do których uczniowie mogą wrzucać zebrane nakrętki. Już w najbliższym czasie do szkół zostaną dostarczone specjalne worki wielokrotnego użytku, które ułatwią zbiór plastiku. Wszystkie otrzymane nakrętki będą przekazane do ZSP nr 1 „Ekonomik”, a następnie do hospicjum. Istnieje również możliwość, aby dowozić plastik bezpośrednio do Hospicjum „Santa Galla” – podsumowuje Tomasz Ryń z hospicjum.
Tym razem akcja powinna nabrać jeszcze większego rozpędu, gdyż swoją inicjatywę wykazują firmy, osoby prywatne, kościoły oraz przedszkola. Ma dużo szerszy zasięg niż poprzednio, a ludzie dzięki temu mają ułatwiony dostęp do miejsc zbiórki. To podnosi szanse na zebranie większej ilości nakrętek i przekazanie na rzecz hospicjum znacznej sumy pieniędzy.