10 lutego 2014 roku zmarł Lucjan Ksykiewicz, wieloletni sędzia Biegu Pamięci Dzieci Zamojszczyzny, siedemnastokrotny uczestnik Pielgrzymki na Jasną Górę, przewodnik i kolekcjoner.
Zawsze uśmiechnięty, pełnej życia i wiary w lepsze jutro. Planował i realizował to co sobie zamierzył. To On zawsze informował nas o kolejnym Biegu Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. Tak zapowiadał 23. Bieg – Jeszcze przy weryfikacji zobaczymy, kto przyjechał – czy są ci, z którymi w ubiegłych latach nawiązaliśmy przyjaźnie. Szukamy się – aby zobaczyć Małgosię Muzyczuk, która już 21 razy ukończyła bieg w dobrej formie, aby sprawdzić, czy przyjechali bracia Pacułowie i ich kuzynka Wioleta, czy przyjechali bracia Piechnowie, czy jest Włodek Zawalski, czy przyjechali Orzechowscy – Danuta i Mieczysław. Wreszcie stwierdzamy, że są „Nietoperze” – niewidomi i niedowidzący. Przyjechali „Składaki”, startujący na wózkach inwalidzkich, są rolkarze, w tym 4-osobowa rodzina Parkotów – mówił Pan Lucjan. Przez całe życie pracował w turystyce i sporcie, ale dla niego liczyli się przede wszystkim ludzie.
Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w 2008 roku w wyjątkowym dniu dla Pana Lucjana. Dnia 28 kwietnia br. w Sali Kurii Biskupiej w Zamościu, postanowił On podzielić się swoją największą pasją i przekazał na ręce Księdza Biskupa Wacława Depo swoje zbiory poświęcone Janowi Pawłowi II. – Mam jeszcze zamiar przygotować dla Pana Prezydenta informacje o nim, o jego rodzie. Może nie będzie to 100 tomów, ale około 15 – 20 tomów – powiedział pan Ksykiewicz w trakcie swojego przemówienia.
Od dnia wyboru Karola Wojtyły na papieża, Lucjan Ksykiewicz skrzętnie kolekcjonował wszelkie ukazujące się informacje na jego temat przez cały okres pontyfikatu Wielkiego Polaka.
Długo pracowałem w PTTK i tam nauczyłem się zbierać wszystko, długopisy, znaczki, proporczyki, zapałki. Zbierałem różne wycinki o Zamościu, o sławnych ludziach. Mam tego pełno – mówi pan Ksykiewicz. Kiedy zbiory stały się bardzo obszerne, pan Lucjan postanowił wszystko uporządkować. Oddał swoją kolekcję do oprawienia i w ten sposób powstały 123 tomy poświęcone naszemu Papieżowi. Tak jak wszyscy Polacy, cieszyłem się gdy nasz rodak został papieżem, tak jak wszyscy płakałem kiedy był postrzelony, gdy cierpiał i gdy umarł. Mam nadzieję, że moja kolekcja przysłuży się każdemu, kto będzie chciał poszerzyć swoją wiedzę o Janie Pawle II – powiedział pan Lucjan na uroczystości przekazaniu zbiorów.
Na zakończenie spotkania Ks. Biskup Wacław Depo wręczył panu Lucjanowi medal zasługi „Za dzieło Ewangelizacji”, w dowód uznania jego wielkiej wiary, oraz pracy włożonej w dokumentowanie życia Jana Pawła II. W uzasadnieniu mogliśmy usłyszeć „Biorąc pod uwagę ogromną pracę przy dokumentowaniu pontyfikatu Sługi Bożego Jana Pawła II i innych Rodaków, kandydatów na ołtarze, historii naszej Diecezji i Miasta, wielkie zaangażowanie w dzieleniu się wiedzą i szczególną kolekcją, zwłaszcza z młodym pokoleniem oraz nieocenione zasługi w dziele wychowania poprzez krzewienie tężyzny fizycznej, sportu i turystyki, całokształt dotychczasowego, przykładnego życia, oddanego sprawom społecznym i obywatelskim, oraz osobiste świadectwo wiary i zaangażowania w życie Kościoła”.
Żałujemy, że nie będziemy już świadkami w swojej dziennikarskiej pracy kolejnych osiągnięć Pan Lucjana Ksykiewicza. Żegnamy go z bólem serca i modlitwą. Zmarł w wieku 76 lat.