Ostatni, a zarazem rekordowy, bo warty aż 65 milionów, etap rewitalizacji zamojskiej twierdzy stał się faktem. 6 maja br. władze miasta podpisały umowę z firmą Budimex, wykonawcą projektu „Zamość – miasto UNESCO. Pomnik Historii RP produktem turystycznym polskiej gospodarki”. – Bardzo się cieszę, że po wielu, wielu latach ten dzień w końcu przyszedł, za co serdecznie chcę podziękować wszystkim, którzy się przyczynili do tego, że w ogóle ten projekt powstał. Mam nadzieję, że to, co zrobimy zostanie już na wieki, nie tak jak ze sławetną rewitalizacją z końca lat 70., gdzie zabrakło serca. Chciałbym, aby przyszli zarządcy miasta dbali o fortyfikację. Tak, żeby za parę lat nie trzeba było ogłaszać po raz kolejny wielkiego sukcesu – mówił przed podpisaniem umowy Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa.
Wykonawcą wszystkich prac jest warszawska firma Budimex, która prowadzi dotychczasowe prace m.in w zamojskim ZOO. – My mamy swoją dewizę zawierającą się w słowach „chęć tworzenia”. W tym wypadku możemy mówić o sensie odtworzenia tak genialnego założenia fortyfikacyjnego, jakim jest Zamość, które nie bez przyczyny jest wpisane na światową listę UNESCO – mówił Marek Gromaszek, dyrektor ds. handlowych Budimeksu. Gromaszek podkreślił również, że termin na wykonanie wszystkich prac jest bardzo mobilizujący, bo firma ma na to niespełna rok, ale – jak zapewnił – doświadczenie wyniesione z rewitalizacji dworca w Przemyślu i Wrocławiu czy zabudowań fabrycznych Israela Poznańskiego w Łodzi pozwoli sprostać Budimeksowi tak poważnemu wyzwaniu.
W ramach projektu zostaną odtworzone pozostałe elementy fortyfikacji zamojskiej twierdzy. Mowa tu o bastionach, kazamatach, kurtynach i wałach ziemnych. Rewitalizacją będzie objęty m.in. Park Miejski, a popularny „Małpi Gaj” przestanie istnieć. Powstaną parkingi, trasy turystyczne z monitoringiem i bezprzewodowym Internetem. Doprowadzi to do odbudowy sylwetki ufortyfikowanego miasta renesansowego, historycznego krajobrazu warownego Twierdzy Zamość z XVI-XIX. – Rzadko się zdarza, aby realizowana inwestycja miała tak krótki okres. Będziemy rozkopywać fortyfikacje naokoło fortyfikacji, będą poważne utrudnienia w ruchu dla mieszkańców, ale jesteśmy tutaj wszyscy, aby zrobić to sprawnie i w terminie. Nie bójmy się tego, bo zyskamy super twierdzę na skalę światową, najpiękniejszą na świecie – przekonywała Maria Krzyżanowska z Zamojskiej Dyrekcji Inwestycji. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.