Podobnie jak w styczniu ubiegłego roku w Powiatowym Urzędzie Pracy nie było nawet mowy o stażach. Ruszył program dla osób w wieku 50+. Wszystko miało zmienić w marcu br. Zmieniło się. O organizację staży mogą ubiegać się pracodawcy w ramach programu „Barwy Tęczy” oraz programu specjalnego pn: „Nowe Perspektywy”. Termin składania wniosków mija 16 i 26 marca br.
– Staże finansowane są z dwóch źródeł z Funduszu Pracy i Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Kwestia realizowanych programów i kwalifikacji – mówi Marian Hawrylak, z-ca Dyrektora d/s Programów Rynku Pracy. 16 marca br. mija termin składania wniosków na organizację staży dla osób bezrobotnych z programu „Barwy Tęczy”. Do rozdysponowania jest 1428 000 zł. Wnioski należy składać w sekretariacie Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu (pok. nr 28). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 4 kwietnia br. Pracodawca może we wniosku wskazać imię i nazwisko osoby bezrobotnej, którą przyjmie na staż. Wskazana osoba musi być zarejestrowana w tutejszym Urzędzie Pracy i nie może być spokrewniona z pracodawcą. Wyklucza się osoby, które były wcześniej zatrudnione lub wykonywały inną pracę zarobkową u tego pracodawcy na tym samym stanowisku. Dodatkowy warunek dotyczący EFS POKL, to fakt że mogą uczestniczyć w projekcie osoby, które dotychczas nie brały w nim udziału. Ze względu na bardzo ograniczone środki z Funduszu Pracy, nie będzie udzielane wsparcie towarzyszące: zwrot kosztów dojazdów, zakwaterowania, opieka nad dzieckiem.
Firma czy instytucja ubiegająca się o stażystów nie może, przede wszystkim: być w stanie upadłości czy likwidacji, zalegać w opłacaniu składek ZUS i mieć zadłużenia wobec Skarbu Państwa z tytułu podatków. Najwięcej punktów zostanie przyznane tym, którzy zadeklarują zatrudnienie bezrobotnego skierowanego do odbycia stażu po jego zakończeniu, wywiązali się z poprzednio zawieranych umów z Urzędem oraz program stażu zapewni rozwój kompetencji i nabycie umiejętności zawodowych.
Ale to nie koniec. Powiatowy Urząd Pracy zaprasza pracodawców do współpracy przy realizacji jeszcze jednego programu specjalnego pn. „Nowe Perspektywy”. Tutaj realizowane będą różne formy wsparcia łączące w sobie usługi (pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, szkolenie ABC Przedsiębiorczości) oraz instrumenty rynku pracy (staż, przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej, refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy) wraz z elementami specyficznymi m.in.: warsztaty wzmacniająco – motywacyjne i wsparcie pomostowe dla początkujących przedsiębiorców. Skierowany jest do osób długotrwale bezrobotnych do 34. roku życia i bez doświadczenia zawodowego. A co ma z tego pracodawca? Profesjonalną rekrutację i selekcję kandydatów do programu specjalnego, 6-miesięczny okres odbywania stażu dający potencjalnemu pracownikowi umiejętności praktyczne do wykonywania zadań w miejscu pracy oraz możliwość utworzenia nowych miejsc pracy poprzez refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy. Jednym z niewielu zadań pracodawcy jest zatrudnienie osoby odbywającej staż po jego zakończeniu, na umowę o prace lub umowę cywilnoprawną, na okres co najmniej 3 miesięcy. W przypadku wyposażenia stanowiska pracy na okres co najmniej 24 miesięcy. Tutaj termin zgłoszeń mija 26 marca.
Pracodawcy wiedzą już co mają zrobić. A co mają zrobić osoby ubiegające się o staż? – Osoby ubiegające się o staż, powinny być w stałym kontakcie z Urzędem Pracy – doradza Marian Hawrylak. – Dobrym sposobem jest znalezienie pracodawcy, który chciałby nas zatrudnić. I poinformowanie go o możliwości złożenia dokumentów w PUP-ie – dodaje.
Z badań przeprowadzonych przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Zamościu wynika, że problemy jakie występują na zamojskim rynku pracy związane są z historycznie ukształtowanym bardzo niskim poziomem rozwoju gospodarczego tego regionu. Choć w chwili obecnej może to brzmieć mało prawdopodobnie, ale w przypadku poprawy koniunktury gospodarczej w kolejnych latach, a zwłaszcza pod koniec tej dekady firmy mogą mieć problemy ze znalezieniem pracowników. Karta się odwróci i szczęście uśmiechnie się do osób poszukujących pracy.